Depresja jest chorobą, która coraz częściej dotyka współczesnego człowieka. Epizody smutku dotykają każdego od czasu do czasu, lecz nie dezorganizują życia. Depresja różni sie od smutku tym, ze trwa dłużej, jest bardziej bolesna i dotkliwa, uniemożliwia normalne życie. Depresja jest złożonym zjawiskiem o wieloczynnikowym podłożu. Wśród czynników, wpływających na powstawanie i utrzymywanie się tej choroby, wymienia się: biologiczne (np. zaburzenia hormonalne), społeczne (np. izolacja), psychologiczne. I tym ostatnim przyjrzymy się w poniższym tekście.

Aaron Beck stworzył jedną z koncepcji powstawania depresji. Stwierdził, że jednym z mechanizmów przyczyniających się do rozwoju tej choroby jest tzw. triada poznawcza. Tworzą ją negatywne przekonania na temat:
własnej osoby (np. „Jestem do niczego”, „Moje życie to klęska”, „Nie jestem wart żeby mnie kochać”),
świata (np. „Inni są mną rozczarowani”, „Inni mnie nie zauważają”, „Inni są lepsi”),
przyszłości (np. „Nigdy nie będzie lepiej”).
W efekcie mogą pojawić się: obniżony nastrój, utrata odczuwania przyjemności, zaburzenia snu, zmęczenie, poczucie bezwartościowości, słaba koncentracja, trudności w podejmowaniu decyzji, bóle psychosomatyczne, problemy w relacjach z bliskimi, wybuchy gniewu. Towarzyszy im cierpienie psychiczne, gorsze funkcjonowanie zawodowe, rodzinne.

Przekonania o sobie, świecie, przyszłości kształtują się w znacznym stopniu w rodzinie pochodzenia. Eric Berne uważa, że każdy z nas nosi w sobie tzw. skrypt życiowy, zawierający w sobie nakazy i zakazy, jakie dziecko odbiera od swoich opiekunów werbalnie lub poza werbalnie. Odpowiada on na podstawowe pytania – „Kim jestem?”, „Kim mam być?”, „Co jestem wart?”. Jest głównym źródłem samooceny jednostki. Skrypt w istotny sposób wpływa na los i tożsamość osoby. Ktoś kto ma destruktywny skrypt, żyje w sposób przysparzający mu cierpienie, szkody i często sam o tym nie wie. Przykładem przekazów sprzyjających rozwojowi depresji mogą być:
„Nie czuj smutku”, „Nie złość się”, „Nie pokazuj nikomu swoich uczuć”,
„Nie bądź sobą”, „Bądź tym kim ja chce żebyś był”, „Zawsze bądź silny”,
„Nie bądź widoczny”,
„Wszystko jest twoją winą”, „Nie robisz niczego dobrze”,
„Nie zasługujesz na przyjemności”, „Cierpienie jest nieuniknione”,
„Świat jest niebezpieczny”.

Szczególnie silny wpływ wywierają przekazy nieświadome, im bardziej jest coś ukryte tym silnie działa. Ta zasada ma rownież zastosowanie w powstawaniu i utrzymywaniu sie stanów depresyjnych. Dlatego pierwszym krokiem do zmiany i pomocy sobie może być uświadomienie sobie przekazów, które nosimy ze sobą na co dzień.

Sylwia Kowalczyk – psychoterapeutka Gestalt, pedagog. Pracuje w jednej z warszawskich szkół. W Pracowni Psychoterapii i Psychoedukacji Dobre Więzi prowadzi psychoterapię indywidualną dzieci i dorosłych, konsultacje rodzicielskie oraz terapię par. W ramach „RE:akcji w depresji” będzie współprowadzić warsztat „Skazany na depresję? – znaczenie przekazów rodzinnych w problematyce depresji”.

Małgorzata Bułhak – psychoterapeutka Gestalt, psycholog. Pracuje w Poradni Rodzinnej Powiślańskiej Fundacji Społecznej. W Pracowni Psychoterapii i Psychoedukacji Dobre Więzi prowadzi psychoterapię indywidualną młodzieży i dorosłych, konsultacje rodzicielskie oraz terapię par. W ramach „RE:akcji w depresji” będzie współprowadzić warsztat „Skazany na depresję? – znaczenie przekazów rodzinnych w problematyce depresji”.

LOGO_Re_Akcja_w_depresji

Reklamy